Katastrálna mapa online

 

V nasledujúcom článku sa dozviete ako z  katasterportálu  jednoducho vytiahnuť katastrálnu mapu. Takúto katastrálnu mapu nemôžete síce využiť ako prílohu k žiadostiam na stavebný úrad či pozemkový úrad, ale ako príloha k žiadostiam na vodárne, elektrárne či plynárne bude postačovať.

Aby ste sa dostali ku katastrálnej mape budete musieť použiť  internetový prehliadač Internet Explorer. Predpokladám, že ho nepoužívate a možno ani neviete kde ho máte hľadať. Najjednoduchšie ho nájdete cez vyhľadávacie pole vo Windowse.
Do prehliadača „Internet Explorer“ zadajte adresu www.katasterportal.sk . Po načítaní stránky kliknite v ľavom menu na Parcela.
Otvorí sa vám formulár „Výhľadavanie podľa čísla parcely“. Vo formulári vyplnte všetky polia.

A. Rolovacie polia označulúce polohu. Vyberte postupne v poradi Kraj -> Okres -> Obec -> Katastrálne územie. Katastrálne územie sa môže líšiť od obce. Napríklad obec -> Žilina a katastrálne územie -> Považský Chlmec.

B. Typ parcely. Stavebné povolenie sa dá vybavovať len na parcelach v registri C, preto zadajte parcela C. Ak sa váša parcela nachádza v registri E, budete musieť parcelu preniesť do registra C. O tom si viac povieme v inom článku. Pravdaže aj list vlasníctva a mapa parcely v registri E sa dá na katasterportály zobraziť.

C. Čislo parcely. Zadajte číslo parcely. Niektore čísla parcely môžu obsahovať aj lomítko, to nezádavavate, ale číslo za lomítkom píšete do druhej bunky.

D. Overenie kódu. Opíš znaky z overovacieho kódu výšie.

E. Vyhľadať. Klikni na tlačítko vyhľadať.

Po kliknutí na pole vyhľadať sa nám zobrazí detail parcely. Kliknite na Zobraziť parcelu na mape.
Ak ste ešte nikdy na svojom počítači neotvárali mapy v kataster portáli zobrazí sa vám hláška, že je potrebné mať nainštalovaný ActiveX komponent AutodeskMapGuide. Kliknite teda na odkaz v texte a nechajte prebehnúť inštaláciu. Po inštalácií budete musieť počítač reštartovať, lebo inač mapy nebudú fungovať. Po zreštartovaní počítača skúste zobraziť mapu.
Pravdepodobne sa vám zobrazí mapa Slovenska rozdelená na kraje a hláška že v programe Internet Explorer sa zablokovalo automatický otvárané okno. Kliknite na tlačidlo „Povoliť raz“.
Následne sa spustí načítavanie a zobrazí sa mapa parcely. Ikonky vľavo hore vám umožňujú zväčšovať, zmenšovať, posúvať sa v mape a podobne. Keď ste so zobrazením mapy spokojný kliknite na ikonku tlačiarne.
Po stlačení tlačiarne sa vám zobrazí nasledovné dialógové okno. Okno vás upozorňuje že používate vysokú verziu Windows a je nutné inštalovať opravu pre správnu tlač diakritiky. Zväčša s tým nebýva žiaden problém a preto nič neinštalujte a kliknite na tatíčko Áno (Chcem pokračovať v tlači).
V ďalšom kroku sa vás kataster portál opýta či chcete zachovať aktuálnu mierku zobrazenej mapy. Pre zachovanie mierky stlačte Zrušiť.
V poslednom dialógovom okne si môžete vybrať a nastaviť tlačiareň. Ja odporúčam vybrať virtuálnu tlačiareň, ktorá vám prevedie mapu do PDF. Môžete sa tak k mape kedykoľvek vrátiť a nemusíte ju zdĺhavo vyblikávať v kataster portáli. PDF vám zaručí aj lepšiu tlač mapy, nakoľko niektoré tlačiarne vykresľujú čiary pri priamej tlači z kataster portálu veľmi tenké a bodkované.
Po výbere tlačiarne kliknite na tatíčko OK a mate hotovo. Ak potrebujete stiahnuť aj list vlastníctva, pokračujte na článok „List vlastníctva online“

0 komentárov

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.