Elektrárne a vyjadrenia potrebné na získanie stavebného povolenia

Na slovensku máme troch distribútorov elektrickej energie. Na území bratislavského, trnavského a nitrianskeho kraja zabezpečuje distribúciu Západoslovenská distribučná, a.s.. Na území žilinského, trenčianskeho a banskobystrického kraja zabezpečuje distribúciu Stredoslovenská distribučná, a.s.. A na území prešovského, košického a časti banskobystrického kraja to je Východoslovenská distribučná, a.s..

Postup vybavenia pripojenia sa môže u týchto spoločností líšiť a preto prikladám aj linky na jednotlivé stránky distribučných spoločností. V sekcií domácnosti na ich stránkach nájdete podrobný popis ako postupovať pri pripojení.

Distribútori elektrickej energie

Západoslovenská distribučná, a.s. – www.zsdis.sk

Stredoslovenská distribučná, a.s. – www.ssd.sk

Východoslovenská distribučná, a.s. – www.vsds.sk

Čo budete potrebovať k stavebnému povoleniu?

Stavebný úrad bude od vás vyžadovať vyjadrenie distribučných spoločností k určeniu bodu a podmienok pripojenia a vyjadrenie k stavebnému povoleniu. Ale pozor môže byť toho aj viac!

Ak rozmýšľate nad elektrickým kúrením budete potrebovať aj vyjadrenie k elektrickému kúreniu. Môže sa stať že elektrická sieť v mieste vášho pripojenia bude moc vyťažená a elektrické kúrenie nebude možné zriadiť. Odvíja sa to od požadovaného ističa k prípojke. Ak budete mať bežný odber bez kúrenia zväčša postačuje 25A istič. Pri kúrení to bude 32A, ale pozor pri tepelnom čerpadle, alebo akumulačnom kúrení to môže byť aj viac! Preberte to pred samotným podaním žiadosti so svojím projektantom.

Ďalším vyjadrením, ktoré môže od vás stavebný úrad požadovať je zníženie ochranného pásma vedenia vysokého napätia „VN“. Ak sa na vašom pozemku nachádza vedenie VN musíte počítať s tým, že budete musieť od krajného vodiča dodržať vzdialenosť 10m. Ale pravdaže dá sa stavať aj bližšie pri VN. To si však vyžaduje kladné stanovisko distribútora elektrickej energie. Ochranné pásmo sa dá znížiť až na 4m. To či bude zníženie ochranného pásma možné zistíte vizuálne aj sami. Ak je na VN dvojitá ochrana, bude zníženie ochranného pásma pravdepodobne možné. V opačnom prípade to bez zásahu do VN nepôjde.

Môže sa stať že vedenie VN je na vašom pozemku káblové, v takomto prípade je ochranné pásmo len jeden meter. Ak chcete žiadať o zníženie ochranného pásma VN, budete potrebovať k žiadosti doložiť výkres situácie so zakresleným osadením navrhovaného rodinného domu a vyznačením ochranného pásma VN. Požiadajte o to vášho projektanta.

Viac o stavebnom povolení sa dočítate v článku „Ako vybaviť stavebné povolenie“.

0 komentárov

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.